KeLebekForum.Net - Forum Eğlence Arkadaşlık Buluşma Noktası kelebekforum
Geri git   KeLebekForum.Net - Forum Eğlence Arkadaşlık Buluşma Noktası > KelebekForum ~ Eğitim ~ > Eğitim Kurumları & Okullar > Üniversite

kelebekforum kelebekforum

Forum Duyuruları
» KelebekForum.Net - Forum Kuralları
» KelebekForum.Net - Moderatör Başvurusu
» KelebekForum.Net - Önerileriniz
» KelebekForum.Net - Şikayetleriniz
» KelebekForum.Net - Nick Değişimi Hakkında
» KelebekForum.Net - Avatar Değişim İstekleri
Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 06-11-2019   #1
Jade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profilim
Üye No: 8
Üyelik tarihi: May 2019
Mesajlar: 2.299
Toplam Aldığı Beğeni: 287
Toplam Verdiği Beğeni: 133
Ruh Hali :   : Saygin
Adı geçen: 31 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
KF Puanı: 10
Standart Orta Doğu Teknik Üniversitesi ( ODTÜ)

ODTÜ HAKKINDA

GENEL BİLGİLER

ODTÜ ‘ nün Misyonu
Orta Doğu Teknik Üniversitesi, öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumumuzun ve insanlığın sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmayı, üretmeyi, bilgiyi uygulamayı, yaymayı ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Temel İlkeler
1 ) Bilimsel Yaklaşım
2 ) Akademik Özgürlük
3 ) Disiplinlerarası Yaklaşım
4 ) Yaşam Boyu Eğitim
5 ) Nitelikli İnsan Yetiştirme
6 ) Öğrenciye Destek
7 ) Toplumla İletişim
8 ) Katılımcı Yönetim

Öğrenim Dili
ODTÜ'de öğrenim dili İngilizce'dir.

Öğrenciler
Her yıl, 50 farklı ülkeden belirli bir akademik dereceye sahip 800 ile 1200 arası öğrenci ODTÜ'ye devam etmektedir.

Bir çok ülkeden lisans ve yüksek lisans öğrencileri "Özel Öğrenci" veya "Değişim Öğrencisi" olarak bir yarıyıl veya bir yıl boyunca ODTÜ'de öğrenim görmektedir. ODTÜ, halihazırda pek çok yabancı üniversite ile Öğrenci Değişim Programı faaliyetleri yürütmektedir.

Akademik Programlar

ODTÜ'de 3'ü uluslararası ortak program olmak üzere 47 lisans programının yürütüldüğü 5 Fakülte, 97 yüksek lisans ve 55 doktora programının yürütüldüğü 5 Enstitü, İngilizce eğitimi veren Yabancı Diller Yüksek Okulu faaliyet göstermektedir. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'na bağlı 10 lisans programı yürütülmektedir.

Akademik Yıl

ODTÜ'de akademik yıl iki yarıyıldan oluşmaktadır. Aynı zamanda yaz okulu ve uluslar arası yaz okulu da mevcuttur.

Uluslar arası Bakış Açısı

ODTÜ'nün uluslararası perspektifi ile paralel olarak, fakülte üyelerinin yüzde beşinden fazlası yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerden oluşmaktadır. Her yıl yaklaşık aynı oranda Türk fakülte üyesi yabancı üniversitelere veya araştırma merkezlerine misafir olarak veya araştırmacı olarak gitmektedir. ODTÜ'nün tam zamanlı fakülte üyelerinin yaklaşık yüzde yetmişi yurtdışında öğrenim görmüş veya doktora derecelerini yabancı bir üniversitede almışlardır.Yüksek Eğitim Standartları

ODTÜ uluslararası düzeyde yüksek eğitim standartlarını korumayı amaç edinmiştir. Mühendislik Fakültesi'ndeki pek çok bölüm ODTÜ'nün isteği üzerine Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) adındaki akreditasyon kurumu tarafından değerlendirilmiş ve bu kurumun onayını almıştır.

Türkiye ‘ de ODTÜ

ODTÜ, Türkiye'nin rekabeti yüksek sayılı üniversitelerindendir. Her yıl ülke çapında yapılan Üniversite Giriş Sınavları'na giren en yüksek puanlı 1000 öğrencinin 1/3'ünden fazlası ODTÜ'yü tercih etmektedir. ODTÜ'de öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ'nün pek çok bölümü, Üniversite Giriş Sınavı'na giren yaklaşık birbuçuk milyon öğrenciden sadece en üstteki yüzde birlik dilime girebilenleri kabul etmektedir. ODTÜ öğrencilerinin yüzde kırktan fazlası yüksek lisansa devam etmektedir.Kampus

Kampus alanı 45.000 dekar (4500 hektar), orman alanı ise 30.430 dekar (3043 hektar) büyüklüğündedir ve Ankara'nın merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü'nü de içine almaktadır. ODTÜ öğrencileri, bu gölde yapılan kürek sporu faaliyetlerinden, balık avlama ve piknik olanaklarından ve çeşitli etkinliklerden yararlanabilirler. ODTÜ'nün ana kampusundan ve şehirdeki belli merkezlerden buraya otobüs seferleri mevcuttur.
OTDÜ ‘ de Yaşam

Ana kampusda 6000 öğrenci kapasiteli yerleşimler, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler mevcuttur. Kampusda ayrıca, çok çeşitli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları, olimpik standartlarda kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu vs. bulunmaktadır. Kampus dışında, kampusa 30 km uzaklıkta olan ODTÜ'nün Elmadağ tesisleri ve Bursa Uludağ'da, yazın tırmanma/dağcılık sporunun, kışın ise kayak sporunun yapılabileceği tesisler bulunmaktadır.

Etkinlikler

Akademik yıl boyunca öğrenciler kampusda yapılan sanat etkinliklerinden, sergilerden, müzik etkinliklerinden ve çok çeşitli sosyal ve akademik faaliyetlerden yararlanabilirler. Bunların pek çoğu ODTÜ'nün yeni yapılan Kültür Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmektedir. Yılın sosyal etkinliklerinin doruğa ulaştığı geleneksel Uluslararası Bahar Şenliği, Mayıs ayındadır.


TARİHÇE

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek Üzere 15 Kasım 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başlamıştır. Üniversitemizin "Kuruluş ve Hazırlıkları Hakkındaki 6887 Sayılı Kanun" 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ODTÜ'nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel kişiliğine kavuşturan 7307 sayılı "Kuruluş Kanunu" ise 27 Mayıs 1959 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getiren ve çağdaş eğitimin öncüsü olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay'da Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında ülkemizin ilk kampusu olan bugünkü yerine taşınmıştır.
İlk olarak 1956 yılında Mimarlık Bölümü öğretime açılmış, 1957 Şubat döneminde de Makine Mühendisliği Bölümü'nde öğretime başlanmıştır. 1957-1958 öğretim yılı başında Mimarlık, Mühendislik ve İdari Bilimler Fakülteleri kurulmuş, 1959 yılında da Fen Edebiyat Fakültesi'nin kuruluşu tamamlanmıştır. Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başlamıştır. Bugün, ODTÜ'de 47 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır.
Üniversitemiz bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 152 lisansüstü program yürütülmektedir. Bu enstitülerden Deniz Bilimleri Enstitüsü İçel-Erdemli'de çalışmalarını yürütmektedir.
ODTÜ'de öğretim dili İngilizcedir. Hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilmektedir.
Kurulduğu günden bu yana geçen süre içerisinde bilimsel düzeyi, kültürel ve düşünsel boyuttaki ağırlığı ve nitelikli mezunları ile ülkemizin seçkin ve saygın kurumlarından biri haline gelen üniversitemizde bugün yaklaşık, 750 öğretim & üyesi (Prof., Doç., Yrd.Doç.), 400 öğretim görevlisi, 1,400'den çok araştırma görevlisi, 21.000'i aşkın öğrenci bulunmaktadır. Toplam mezun sayısı ise 80.000'in üzerindedir.


Üye imzaları yalnızca kayıtlı üyelerimiz tarafından kullanılmaktadır. Daha iyi hizmet için lütfen Kayıt Olun.
Keyifli Vakitler dileriz.
Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-11-2019   #2
Jade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profilim
Üye No: 8
Üyelik tarihi: May 2019
Mesajlar: 2.299
Toplam Aldığı Beğeni: 287
Toplam Verdiği Beğeni: 133
Ruh Hali :   : Saygin
Adı geçen: 31 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
KF Puanı: 10
Standart

Orta Doğu Teknik Üniversitesi


Sloganı "ODTÜ Etkisi"
Kuruluş yılı 15 Kasım 1956
Eğitim dili İngilizce
Türü Devlet
Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut
Öğrenci
sayısı - Akademik
Personel - Yeri Ankara, Türkiye
Web sitesi ORTA DOGU TEKNIK UNIVERSITESI - Ana Sayfa

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, kısaca ODTÜ, 15 Kasım 1956 yılında Ankara'da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir. Günümüzde, Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden biri olarak kabul edilir.

Yerleşke alanı 4.500 hektar, orman alanı ise 3.043 hektar büyüklüğündedir ve Ankara'nın merkezinden 20 km uzaktaki Eymir Gölü'nü ve Mersin Erdemli de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü'nü içine almaktadır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu adı altında ayrı bir üniversitenin de kurucusudur.

Her yıl ülke çapında yapılan Üniversite Giriş Sınavları'na giren en yüksek puanlı 1000 öğrencinin 1/3'ünden fazlası ODTÜ'yü tercih etmektedir. ODTÜ'de öğrenim görme talebi çok yüksek olduğundan, ODTÜ'nün pekçok bölümü, Üniversite Giriş Sınavı'na giren yaklaşık bir buçuk milyon öğrenciden sadece en üstteki yüzde birlik dilime girebilenleri kabul etmektedir. ODTÜ öğrencilerinin % 40'tan fazlası yüksek lisansa devam etmektedir.

Tarihçe

Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Türkiye ve Orta Doğu ülkelerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, özellikle fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında eleman yetiştirmek üzere 15 Kasım 1956 tarihinde "Orta Doğu Yüksek Teknoloji Enstitüsü" adıyla eğitime başlamıştır. Üniversitenin "Kuruluş ve Hazırlıkları Hakkındaki 6887 Sayılı Kanun" 29 Ocak 1957 tarihinde yürürlüğe girmiştir. ODTÜ'nün özel statüsünü belirleyen ve tüzel kişiliğine kavuşturan 7307 sayılı "Kuruluş Kanunu" ise 27 Mayıs 1959 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Türk yüksek öğrenim sistemine birçok yenilik getiren ve çağdaş eğitimin öncüsü olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi ilk yıllarını Kızılay'da Müdafaa Caddesi'nde Emekli Sandığı'na ait küçük bir bina ile TBMM arkasında bulunan barakalarda geçirdikten sonra, 1963 yılında ülkemizin ilk yerleşkesi olan bugünkü yerine taşınmıştır.

İlk olarak 1956 yılında Mimarlık Bölümü öğretime açılmış, 1957 Şubat döneminde de Makine Mühendisliği Bölümü'nde öğretime başlanmıştır. 1957-1958 öğretim yılı başında Mimarlık, Mühendislik ve İdari Bilimler Fakülteleri kurulmuş, 1959 yılında da Fen Edebiyat Fakültesi'nin kuruluşu tamamlanmıştır. Eğitim Fakültesi ise 1982 yılında öğretime başlamıştır. Bugün, ODTÜ'de 47 lisans programının yürütüldüğü beş fakülte bulunmaktadır.

Üniversite bünyesinde bulunan Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Enformatik, Uygulamalı Matematik ve Deniz Bilimleri Enstitülerinde ise 152 lisansüstü program yürütülmektedir. Bu enstitülerden Deniz Bilimleri Enstitüsü İçel-Erdemli'de çalışmalarını yürütmektedir.
ODTÜ'de öğretim dili İngilizce'dir. Hazırlık sınıfı öğrencilerine İngilizce eğitimi ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu tarafından verilmektedir.

Kurulduğu günden bu yana geçen süre içerisinde bilimsel düzeyi, kültürel ve düşünsel boyuttaki ağırlığı ve nitelikli mezunları ile ülkemizin seçkin ve saygın kurumlarından biri haline gelen Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde, bugün yaklaşık 750 öğretim üyesi (Prof., Doç., Yrd.Doç.), 400 öğretim görevlisi, 1.400'den çok araştırma görevlisi, 21.000'i aşkın öğrenci bulunmaktadır. Toplam mezun sayısı ise 80.000'in üzerindedir.


Akademik birimler
Mimarlık Fakültesi
Mimarlık Bölümü
Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü


Üye imzaları yalnızca kayıtlı üyelerimiz tarafından kullanılmaktadır. Daha iyi hizmet için lütfen Kayıt Olun.
Keyifli Vakitler dileriz.
Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-11-2019   #3
Jade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profilim
Üye No: 8
Üyelik tarihi: May 2019
Mesajlar: 2.299
Toplam Aldığı Beğeni: 287
Toplam Verdiği Beğeni: 133
Ruh Hali :   : Saygin
Adı geçen: 31 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
KF Puanı: 10
Standart

ODTÜ yerleşkesinden bir manzara (Merkez Mühendislik (MM) binası üstünden)
Fen Edebiyat Fakültesi
Biyoloji Bölümü
Kimya Bölümü
Tarih Bölümü
Matematik Bölümü
Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü
Felsefe Bölümü
Fizik Bölümü
Psikoloji Bölümü
Sosyoloji Bölümü
İstatistik Bölümü

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İşletme Bölümü
İktisat Bölümü
Uluslararası İlişkiler Bölümü
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Eğitim Fakültesi
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü
Eğitim Bilimleri Bölümü
İlköğretim Bölümü
Yabancı Diller Eğitimi Bölümü
Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Bölümü

Mühendislik Fakültesi
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü
Kimya Mühendisliği Bölümü
İnşaat Mühendisliği Bölümü
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Mühendislik Bilimleri Bölümü
Çevre Mühendisliği Bölümü
Gıda Mühendisliği Bölümü
Jeoloji Mühendisliği Bölümü
Endüstri Mühendisliği Bölümü
Makine Mühendisliği Bölümü
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
Maden Mühendisliği Bölümü
Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü
ODTÜ Bilim Ağacı
Enstitüler
Uygulamalı Matematik Enstitüsü
Enformatik Enstitüsü
Deniz Bilimleri Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü

Yabancı Diller Yüksekokulu
Temel İngilizce Bölümü
Modern Diller Bölümü
Akademik Yazı Merkezi
Meslek Yuksek Okulu(MYO)
Uluslararası durum

ODTÜ'nün uluslararası perspektifi ile paralel olarak, öğretim üyelerinin yüzde beşinden fazlası yabancı ülkelerden gelen ziyaretçilerden oluşmaktadır. Her yıl yaklaşık aynı oranda Türk fakülte üyesi yabancı üniversitelere veya araştırma merkezlerine misafir olarak veya araştırmacı olarak gitmektedir. ODTÜ'nün tam zamanlı fakülte üyelerinin yaklaşık yüzde yetmişi yurtdışında öğrenim görmüş veya doktora derecelerini yabancı bir üniversitede almışlardır.

Yüksek eğitim standartları

ODTÜ uluslararası düzeyde yüksek eğitim standartlarını korumayı amaç edinmiştir. Mühendislik Fakültesi'ndeki pek çok bölüm ODTÜ'nün isteği üzerine Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) adındaki akreditasyon kurumu tarafından değerlendirilmiş ve bu kurumun onayını almıştır. Eğitimde uluslararası düzeyi korumaya çalışan ODTÜ'nün Mühendislik Fakültesi, 1977 yılında, UNESCO Mühendislik Eğitimi kurumu tarafından "Gümüş Onur Arması" na, Amerika Elektrik Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından da "Akreditasyon Faaliyetlerinde Başarı Ödülü"ne layık görülmüştür. Fakat üniversite, ne yazık ki, 2006 yılında yapılan değerlendirmede, Avrupa'nın en iyi ilk beş yüz üniversitesi arasına girmeyi başaramamıştır.

ODTÜ'de yaşam


ODTÜ stadyumu ve arka planda öğrenci yurtları

Ana yerleşkede 7000 öğrenci kapasiteli öğrenci yurtları, alışveriş için çarşı, bankalar, postane ve yiyecek-içecek alınabilecek yerler mevcuttur. Yerleşkede ayrıca, çok çeşitli spor faaliyetlerini yürütebilmek için kapalı spor salonları, tenis kortları, futbol sahaları, koşu yolları, olimpik standartlarda kapalı yüzme havuzu, açık yüzme havuzu vs. bulunmaktadır. Yerleşke dışında ise, yerleşkeye 30 km uzaklıkta olan ODTÜ'nün Elmadağ tesisleri ve Bursa Uludağ'da, yazın tırmanma/dağcılık sporunun, kışın ise kayak sporunun yapılabileceği tesisler bulunmaktadır.

Etkinlikler17'inci ODTÜ Bahar Şenliği'nden bir görüntü, Mayıs 2003.

Akademik yıl boyunca öğrenciler yerleşkede yapılan sanat etkinliklerinden, sergilerden, müzik etkinliklerinden ve çok çeşitli sosyal ve akademik faaliyetlerden yararlanabilirler. Bunların pek çoğu ODTÜ'nün yeni yapılan Kültür Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilmektedir. ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, öğrenci topluluklarının organizasyonları kongre merkezinde yapması için kendi öğrencilerinden günlük 420 TL para talep eder. Yılın sosyal etkinliklerinin doruğa ulaştığı geleneksel Uluslararası Bahar Şenliği, Mayıs ayındadır.

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampusü (ODTÜ KKK), ODTÜ'nün tüm akademik ve idari desteğiyle yürütülen ve devlet tarafından finanse edilen büyük bir eğitim projesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Ankara Kampusu'ndaki başarısını tekrarlayarak, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nun uluslararası düzeyde örnek bir yükseköğretim kurumu ve Kıbrıs Adası'nın ekonomik, kültürel ve sosyal gelişiminde önemli bir odak olmasını sağlayacaktır.

ODTÜ Dergileri


ODTÜ ve Mezun Dernekleri çeşitli dergiler yayınlanmaktadır.
Biltek Magazin
GazeteODTÜLÜ
ODTÜ Genç Yazarlar Topluluğu E-Dergisi gencyazarlar.org
ODTÜLÜ
ODTÜLÜLER Bülteni
Baraka
ODTÜ Edebiyat Topluluğu
Kybele
ODTÜ Öğrenci Toplulukları

Kültür Toplulukları
IEEE ODTÜ Öğrenci Kolu
Alternatif Enerji Teknolojileri Topluluğu
Amatör Astronomi Topluluğu
Amatör Fotoğrafçılık Topluluğu
Araştırma-Geliştirme Topluluğu
Arkeoloji Topluluğu
Atatürkçü Düşünce Topluluğu
Avrasya Topluluğu
Avrupa Öğrencileri Forumu Topluluğu
Balkan Topluluğu
Bilgi Teknolojileri Topluluğu
Bilgisayar Topluluğu
Bilim ve Teknik Topluluğu
Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu
Bilim ve Ütopya Topluluğu
Biyoloji ve Genetik Topluluğu
Çağdaş Dans Topluluğu
Çevre Topluluğu
Çocuk Aklı Topluluğu
Deniz Bilimleri Topluluğu
Dış Politika ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu
Doğa Topluluğu
Edebiyat Topluluğu
Eğitim Topluluğu
Ekonomi Topluluğu
Engelsiz ODTÜ Topluluğu
Fizik Topluluğu
Genç Girişimciler Topluluğu
Genç Yazarlar Topluluğu
Gıda Topluluğu
Go Topluluğu
Gülmece Topluluğu
Güzel Sanatlar Topluluğu
Havacılık ve Uzay Topluluğu
İletişim Topluluğu
İLKYAR Topluluğu
İstatistik Topluluğu
İşletme Topluluğu
Jeoloji Topluluğu
Kimya Topluluğu
Kitap Topluluğu
Klasik Gitar Topluluğu
Klasik Türk Müziği Topluluğu
Kuş Gözlem Topluluğu
Makine Topluluğu
Malzeme Bilimleri Topluluğu
Matematik Topluluğu
Medya Topluluğu
Meslek ve İş Etiği Topluluğu
Mimarlık Topluluğu
Müzik Toplulukları
Müzikal Topluluğu
Psikoloji Topluluğu
Radyo Topluluğu
Robot Topluluğu
Sinema Topluluğu
Siyaset Bilimi Topluluğu
Sosyal Demokrasi Topluluğu
Sosyalist Düşünce Topluluğu
Sosyoloji Topluluğu
Stratejik Araştırmalar Topluluğu
Tarih Topluluğu
Tiyatro Topluluğu
Türk Halk Bilimi Topluluğu
Türk-Japon İletişim Topluluğu
Türkçe Topluluğu
Televizyon Topluluğu
Uluslararası Gençlik Topluluğu
Uluslararası Öğrenci Topluluğu
Üniversitelerarası İlişkiler Topluluğu
Uluslararası Teknoloji Öğrencileri Topluluğu
Verimlilik Topluluğu
Yapı Topluluğu
Spor Toplulukları
ODTÜ Havacılık Topluluğu Yamaç Paraşütü Grubu
Aikido Topluluğu
Briç Topluluğu
Cankurtarma ve İlkyardım Topluluğ
Dağcılık ve Kış Sporları Topluluğu
Doğa Sporları Topluluğu
Eşli Danslar Topluluğu
İzcilik Topluluğu
Kapoera Topluluğu
Motor Sporları ve Trafik Topluluğu
Satranç Topluluğu
Sualtı Topluluğu
Spor Takımları
Aikido Grubu
Amerikan Futbolu Takımı (Bay)
ODTÜ Atletizm Takımı
Badminton Takımı (Bay-Bayan)
Boks Grubu
Basketbol Takımı (Bay-Bayan)
Dağcılık Takımı (Bay-Bayan)
Dağ Bisikleti Takımı
Eskrim Takımı (Bay-Bayan)
Futbol Takımı (Bay)
Güç Geliştirme
Hentbol Takımı (Bay-Bayan)
Jimnastik Takımı (Bay-Bayan)
Judo Takımı (Bay-Bayan)
Karate-Do Takımı (Bay-Bayan)
Kayak Takımı (Bay-Bayan)
Kendo Grubu
Kriket Takımı (Bay)
Kürek ve Su Sporları Takımı (Bay-Bayan)
Masa Tenisi Takımı (Bay-Bayan)
Okçuluk Takımı (Bay-Bayan)
Orienteering Takımı (Bay-Bayan)
Satranç Takımı (Bay-Bayan)
Serbest Dalış
Squash
Step Takımı
Sualtı Hokeyi Takımı (Bay-Bayan)
SuTopu Takımı (Bay)
Taekwon-Do Takımı (Bay-Bayan)
Tenis Takımı (Bay-Bayan)
Triathlon Takımı (Bay-Bayan)
Voleybol Takımı (Bay-Bayan)
Yüzme Takımı (Bay-Bayan)
Tanınmış ODTÜ'lüler


Akademik
Cahit Arf (1968 - 1980 yılları arasında öğretim üyesi) — Matematikçi
Halil Berktay (1992 - 1997 yılları arasında öğretim üyesi) — Tarihçi
Ordal Demokan (1966 - 2004 yılları arasında öğretim üyesi) — Fizikçi, Elektrik Mühendisi
Feza Gürsey (1961 - 1974 yılları arasında öğretim üyesi) — Matematikçi ve Fizikçi
Erdal İnönü (1964 - 1974 yılları arasında öğretim üyesi) — Fizikçi, Üniversite rektörü, eski politikacı
Behram Kurşunoğlu (1956 - 1958 yılları arasında öğretim üyesi) — Fizikçi
Rüştü Yüce - Prof. Dr.,Basketbolcu,Türkiye Basketbol Federasyonu Asbaşkanı
Mezun
Alev Alatlı (B.S. 1963) — Yazar
Taner Akçam (B.S. 1976) — Tarihçi, toplumbilimci ve yazar
Ali Babacan (B.S. 1988) — 60. Hükumet Dış Îşleri bakanı
Vedat Çakmak (B.S. ME 1976) — Öğretim görevlisi, Galatasaray Üniversitesi
Yasemin Dalkılıç (B.S.) — Serbest dalışta dünya rekoru sahibi
Can Dündar (M.S. 1988, Ph.D. 1996) — Gazeteci
Haydar Ergülen — Şair
Albert Kohen Erkip — Matematikçi
Erol Gelenbe - Bilgisayar uzmanı, mühendis, uygulamalı matematikçi
Mustafa Halilsoy (Ph.D.) — Kıbrıslı fizikçi
Tunç Hamarat (B.S.) — Büyükusta ve yazışmalı satranç şampiyonu
Derya Köroğlu (B.Arch. 1979, M.S. 1983) — Müzisyen (Yeni Türkü)
Rüşdü Saraçoğlu Ekonomist. Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı
Süreyya Serdengeçti (B.A. 1979) — Ekonomist. Eski Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanı
Mehmet Ali Talat — Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı
Kürşad Tüzmen (B.A. 1981) — Dış ticaret ve gümrükten sorumlu devlet bakanı
Turgay Uzer - (B.S.) GaTech'de teorik fizikçi
Mehmet Ali Nuroğlu - (B.S.) Oyuncu
Emin Çölaşan - (B.S.) Gazeteci
Ece Sükan - (B.S.) Modacı
Murat Yetkin - Gazeteci
Elif Şafak - Yazar
Enis Batur - Yazar
Ozan Önen - Yazar - Organizatör - Prodüktör
Cumhur Onat-Türkiye'nin bilişim suçları nedeniyle ilk hüküm giymiş ****er'ı.
Karahan Çantay- Best Model of Turkey
Suavi- Şarkıcı
Lale Müldür - Şair
Ersin Özince- Türkiye İş Bankası Genel Müdürü
Adnan Bostancıoğlu
Ahmet Kanneci - Gitar Virtüözü
Salih Memecan- Karikatürist
Durul Gence- Vurmalı Çalgılar Virtüözü
Neşe Yaşın
Ela Cindoruk
Ümit Mindek
Ömer Vargı
Oğuz Sarvan
Rüşdü Saracoğlu
Hayri Kozanoğlu
Levent Ülgen
Ali Dinçer - (B.S. 1971) Ankara Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı, Parlamenter
Yalçın Küçük
Saynur Tezel
Özlem Gürses
Mehmet Hilmi Guler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı
Buket Uzuner - Yazar
Murat Çelikkan - Yazar
Yıldırım Türker - Yazar
Ege Cansen
Mehmet Eroğlu-Yazar
Murat Didin
Feride Çiçekoğlu
Tolga Çandar
Mehmet Emrehan Halıcı
Ayrıca, "Kıbrıs Çıkarması"ndaki ünlü "Ayşe tatile çıkıyor" sözünün Ayşe'si Ayşe Ayata, Turan Güneş'in kızı, ODTÜ mezunudur ve halen ODTÜ'de profesördür.


ODTÜ'den terk, tanınmış isimler
Ahmet Altan - Yazar
Şebnem Ferah - Rock sanatçısı
Haluk Levent - Rock sanatçısı
Gökhan Cengizkan - Edebiyatçılar Derneği Başkanı - Yazar
Özcan Karabulut - Edebiyatçılar Derneği Eski Başkanı - Yazar
Süreyya Ciliv - Turkcell CEO'su
ODTÜ'lü devrimciler
Taylan Özgür, 1969 yılında güvenlik güçlerince İstanbul Beyazıt Meydanı'nda vurularak hayatını kaybetti.
Sinan Cemgil, 1971 yılında güvenlik güçlerince Adıyaman'da vurularak hayatını kaybetti.
Yusuf Aslan, 1972 yılında Deniz Gezmiş ile birlikte idam edildi.
Hüseyin İnan, 1972 yılında Deniz Gezmiş ile birlikte idam edildi.
Ertuğrul Karakaya, 1977 yılında güvenlik güçleri tarafından A1 Kapısı'nda vuruldu.


Üye imzaları yalnızca kayıtlı üyelerimiz tarafından kullanılmaktadır. Daha iyi hizmet için lütfen Kayıt Olun.
Keyifli Vakitler dileriz.
Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 06-11-2019   #4
Jade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Profilim
Üye No: 8
Üyelik tarihi: May 2019
Mesajlar: 2.299
Toplam Aldığı Beğeni: 287
Toplam Verdiği Beğeni: 133
Ruh Hali :   : Saygin
Adı geçen: 31 Mesaj
Etiketlenme: 0 Konu
KF Puanı: 10
Standart

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ya da kısaca ODTÜ 15 Kasım1956 tarihinde, zamanın Türkiye CumhuriyetibaşbakanıAdnan Menderes, Karayolları Genel Müdürü Vecdi Diker ve bir grup İTÜ'lü akademisyenler tarafından[13] Ankara'da[10] kurulan bir devlet üniversitesidir. Mersin'de bulunan Deniz Bilimleri Enstitüsü ve KKTC'de bulunan ODTÜ KKK (Kuzey Kıbrıs Kampüsü) dışında bütün binaları aynı kampüstedir.2009 yılına kadar 90.000'in üzerinde mezun veren üniversitenin,eğitim dili İngilizcedir.

Üniversitenin amacı, öğretim, araştırma ve toplum hizmetleri etkinliklerini evrensel standartlarda yürüterek, toplumun ve insanlığın toplumsal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişimi için bilgiye ulaşmak, bilgiyi üretmek, uygulamak, yaymak ve bu bilgilerle donatılmış bireyler yetiştirmek, temel ilkeleri ise bilimsel yaklaşım, akademik özgürlük, disiplinlerarası yaklaşım, yaşam boyu eğitim, nitelikli insan yetiştirme, öğrenciye destek, toplumla iletişim ve katılımcı yönetimdir.


Üye imzaları yalnızca kayıtlı üyelerimiz tarafından kullanılmaktadır. Daha iyi hizmet için lütfen Kayıt Olun.
Keyifli Vakitler dileriz.
Jade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Etiket Ekle
doğu, odtÜ, orta, teknik, Üniversitesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
Cevap gönderemezsiniz
Ekleri gönderemezsiniz
Gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkYasal Uyarı
    KelebekForum.Net Türkiye'nin en renkli arkadaşlık, sohbet, eğlence ve bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır.5651 sayılı yasada belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır.Oluşabilecek yasal sorumluluklar üyelerimize aittir.Gerekli Şikayet Bildirimleri "Şikayet" buradan yapabilirsiniz.
Powered by vBulletin® Version 3.8.7
KelebekForum.Net Tüm Hakları Gizlidir.

Forum Siteleri SohbetYukarı Çık

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0